СЪВЕТИТЕ на д-р Румен Богданов как да избегнете усложненията на захарния диабет:
- Редовно измервайте нивата на кръвната глюкоза, като следите стойностите им да не надхвърлят 7 mmol/l на гладно и 9 mmol/l 2 часа след хранене.
- Спазвайте здравословен хранителен режим, като ограничавате приема на въглехидрати и мазнини.
- Поддържайте физическата си активност с ходене, гимнастика и спорт.
- Ежедневно измивайте краката си с хладка вода и мек сапун, без да ги киснете, и подсушавайте местата между пръстите с мека кърпа.
- Изрязвайте ноктите на краката в права линия и ги изпилявайте с картонена пила. Внимателно обработвайте ъглите на нокътните плочки поради влошеното им кръвоснабдяване.
- Носете чорапи от естествена материя (памук или вълна), които задължително сменяйте всеки ден.
- Ходете с удобни обувки съобразени със особеностите на стъпалата Ви.
- Използвайте специални стелки които да поддържат свода, омекотяват стъпването и преразпределят натоварването.
- Оглеждайте редовно краката си с помощта на огледало поради тяхната уязвимост спрямо действието както на вътрешни, така и външни фактори. При появата на зачервявания, цепнатини, отоци, мазоли и рани незабавно направете консултация с лекар специалист.
- При появата на неприятно усещане, като изтръпване, мравучкане, болка и/или намалена чувствителност по стъпалата, посетете специализирания кабинет за профилактика и лечение на диабетно стъпало на д-р Румен Богданов.
- Ако сте имали рана и тя е била успешно излекувана, не прекратявайте редовните си посещения при специалиста по подиатрична медицина. Характерно за хората с диабетно стъпало е, че са изложени на постоянен риск от образуване на нови рани, независимо от предишни успешни лечения.
- Профилактичните прегледи и редовният самоконтрол гарантирано намаляват риска от усложнения на захарния диабет и диабетното стъпало.
Внимание! Самолечението крие риск от тежки усложнения и развитие на гангрена!